PostHeaderIcon Archiwum

Drodzy Rodacy!
Ukochane Rodziny Katyńskie!

Pragnę z wielką radością zawiadomić Was, że 1 listopada we wszystkich miejscach Golgoty Wschodu – w Katyniu, w Charkowie, w Miednoje, delegacje złożyły kwiaty i zapaliły lampki. Także w Moskwie miejsca upamiętniające tragedie Polaków zostały nawiedzone. W Kościołach odbyły się Msze święte w intencjach pomordowanych na Wschodzie.

Wiedzcie, że w dniach 3 – 5 listopada br. w Moskwie odbędzie się Narada Przewodniczących Organizacji Polonijnych z Federacji Rosyjskiej, której współorganizatorem jest Ambasador Polski w Moskwie Pan Jerzy Bahr – wspaniały człowiek. Zaskarbił sobie nasze serca, swoją obecnością podczas dorocznej pielgrzymki Policji Polskiej do Miednoje.

Współorganizatorami Narady Przewodniczących jest Kongres Polaków w Rosji”Federalna Polska Narodowo-Kulturalna Autonomia, która działa na terenie Federacji Rosyjskiej pod przewodnictwem Pani Haliny Subotowicz – Romanow.

Bardzo bogaty program obrad zawiera także zagadnienie opieki nad cmentarzami i miejscami pamięci narodowej. Jak wiecie, w Polsce znajdują się 732 cmentarze, na których pochowani są Rosjanie. Dbamy o nie i szanujemy je.

Uczestnicy odwiedzą także cmentarz wojenny w Miednoje, gdzie zostanie odprawiona 13 XI Msza święta.

Podczas spotkania omówione zostaną m.in. ramy prawne działalności organizacji polonijnych w Federacji Rosyjskiej w świetle ostatnich zmian w prawodawstwie rosyjskim oraz współpraca organizacji polonijnych z lokalną administracją rosyjską.

Poruszane będą zagadnienia współpracy z Polską: zapraszanie nauczycieli z Polski, rekrutacji na studia w Polsce, procedury przyznawania stypendiów i in.

Omówiono też różne formy wspomagania Polaków na Wschodzie.

Bogu dobremu dziękuję za to, że mogłem być świadkiem narodzin Kongresu Polaków w Rosji i honorowym członkiem tej organizacji. Ogromnie potrzebna jest współpraca z naszymi Rodakami za wschodnią granicą i wrażliwość na ich potrzeby i problemy.

Proszę Was, Drodzy Rodacy, ukochane Rodziny Katyńskie i wszystkich dotkniętych Golgotą Wschodu o wsparcie modlitewne. Narada ta jest bardzo ważna zarówno dla nas jak i dla naszych Rodaków mieszkających i działających w Rosji.

         SZCZĘŚĆ BOŻE! NIECH DOBRY BÓG BŁOGOSŁAWI!

ks. prałat Zdzisław J. Peszkowski

Kapelan Rodzin Katyńskich

i Pomordowanych na Wschodzie